אני כבר תקופה ארוכה אוכל טונהמאת: צבי דובוש, עורך אישים

רודי סעדה, 29, שחקן תיאטרון וטלוויזיה, סטנדאפיסט ובקרוב גם זמר, ובאופן כללי בחור שלא יודע מה הוא רוצה. באחרונה הוא מטפח חצר קטנטנה בפאתי אבן גבירול עם ערוגות חסה, בצל, פלפלים, צנוניות וגזר ("אני חושב שהחסה שלי מתה, רוצה פטרוזיליה נענע? הן דווקא תפסו חזק על האדמה").

רודי סעדה
בנאדם, מה קורה איתך? אתה חי בשנות ה-90? סטנדאפ גמר את הסוס.
שלומי טוב, בנאדם. סטנדאפ לא גמר את הסוס, להפך. הוא רק מתחיל את הרכיבה. סטנדאפ זה לא משהו שיכול לגמור את הסוס. סטנדאפ זו אנטיתזה למציאות. בכל פעם שהמציאות מתעדכנת, סטנדאפיסט נבון מתעדכן עם הקומדיה. הוא מראה של המציאות, תמיד נמצא שם לומר את האמת שלו על המצב.
אני עושה סטנדאפ כי נמאס לי לקחת כל דבר ברצינות תהומית. אנחנו גדלים משחר ילדותנו על ברכי ההדחקה. שכחנו מה זה לשמוח באמת, להגיד את מה שעל הלב, שכחנו מה זה לצחוק מכל הלב, לצעוק מכל הלב, לבכות מכל הלב. דרך הסטנדאפ אני משחרר את כל אלה בלי להיראות אידיוט, ואם אני נראה אידיוט אז בכיף.

אז לא הגיע הזמן לעבור לאמנות של המאה ה-21?
המילה 'להיט' ונגזרותיה הם בסך הכל מילים שמתארות את הבידור הפופולרי של התקופה. אם פעם סטנדאפ הסתנן לטלוויזיה דרך דקה או שתיים בתוכניות כמו שישי וחצי (עם ישראל קטורזה), שלום אסייג במרגול, אלי פיניש ומריאנו אידלמן אצל דודו טופז בהראשון בבידור ועדי אשכנזי ואדיר מילר אצל יאיר לפיד, היום הסטנדאפ עומד איתן בפני עצמו. טוב או לא, זה כבר עניין של טעם, אבל מבחינת פופולריות הסטנדאפ קיבל היום חותמת 'רשמית', ולה יש יתרונות וחסרונות. הודות לשלום אסייג לא מעט סטנדאפיסטים נכנסו לתודעה הציבורית, האולמות מלאים, הקהל חוגג - ואין יותר מרגש מלראות את זה.

אז אתה סטנדאפיסט, שחקן תיאטרון או שחקן טלוויזיה?
אני לא זה, לא זה, לא זה ולא כלום, ומאידך אני גם זה וגם זה וגם זה והכל.
פעם חשבתי שצריך להתמקד בדבר אחד וללכת איתו עד הסוף, היום אני בגישה פתוחה יותר, שאפשר לעשות הכל, בלי לשפוט, בלי לבקר. אני בעד שמישהו שהוא פסנתרן יהיה שחקן, יש משהו מעולם המוזיקה והצלילים שנכנס לסגנון המשחק שלו ויוצר דבר חדש. אני בעד נישואי תערובת בעולם היצירה.
כשאני עושה סטנדאפ אני סטנדאפיסט, כשאני משחק בתיאטרון אני שחקן תיאטרון, וכשאוציא את האלבום אתה מוזמן לקרוא לי זמר. אבל גם זה לא מדויק. צייר יכול להיקרא צייר גם אם הוא לא מכר ציור אחד בחייו, תראה את ואן גוך.מה הקשר בין משחק לסטנדאפ?
אותו הקשר בין צנונית לגזר, שניהם ירקות שתלויים וגדלים באדמה, ואת שניהם אפשר לאכול בלי מלח או עם מלח, איך שאתה אוהב.
שחקן יכול להפוך לסטנדאפיסט, וסטנדאפיסט יכול להפוך לשחקן. צריך אומץ, להיות חדש, מקורי, רענן ובלתי ידוע, ועם המון שמחת חיים.איך עזרו לך לימודי המשחק ביורם לוינשטיין?
הלימודים בראש ובראשונה גרמו לי להתוודע לכלי העבודה שברשותי, שיפצרו לי אותם, חידדו אותם ודאגו שאבטח בהם.
הסטודיו טפטף בי אומץ, יצירתיות, חדשנות, פגיעות, חשיפה רבה למחזות, מחזאים ועולם שמפתיע אותי עד היום.

מה רודי סעדה עושה כשהוא קם בבוקר?
אם אין חזרות או הצגה, אני בדרך כלל מתחיל את היום באינטרנט, קצת פייסבוק, קורא ספר חזק, מנגן בגיטרה, שומע מוזיקה, נפגש עם חברים.
פרנסה מגיעה. לפעמים יש צלצול, ולפעמים אני חי על קופסת טונה אבל לא של סטרקיסט. הם יקרים.
המקצוע הזה הוא לא שיגרתי ומאוד לא מאוזן. פעם אתה בחושך ופתאום אתה יכול להתעורר לזוהר מטורף. אתה לא יודע את זה, הכל תזזיתי וזמני. הייתי חייב להשלים ולקבל את זה. על אף זה שאני כבר תקופה ארוכה אוכל טונה (צוחק) אני נהנה מכל רגע... טוב לא מכל רגע אבל מרובם.

רודי, תודה רבה!
תודה.

את לוח הופעות הסטנדאפ של רודי סעדה וקטעים נוספים ניתן למצוא בכתובת האתר שלו: www.rudisaada.com