נא להתנהג בהתאםמאת: טובל וסרשטיין, עורכת אישים

בימים אלו יוצא ספרו השני של יובל אברמוביץ'. תפסנו אותו לשיחה

יובל אברמוביץ'
יובל, על מה הספר?
"עלילת הספר מתרחשת בעונת הסלבריטאים של תוכנית ריאליטי מצליחה. 14 מפורסמים נכנסים אל תוך הבית והסיפור מסופר דרך זווית הראייה של שירה דננברג, בעלת טור אישי וחושפני שנכלאת בבית בלחץ העורך והסוכן שלה. הכל בבית מתנהל כרגיל, עד שביום ה-23 של התוכנית, באמצע שידור חי, נופל החשמל וכשהוא חוזר אל הבית, המשתתפים והקהל מגלים שאחת הדמויות שרועה מתה על הרצפה. ברור לכולם שאחד המשתתפים אחראי למוות רק שלא ברור איך בוצע הרצח, מה המניע ומי הרוצח. כאן מתחילה חקירה מסועפת ומורכבת עד לפתרון התעלומה בעמוד האחרון של הספר".

"נא להתנהג בהתאם" נשמע לי מוכר. איך חשבת על השם לספר?
"האמת שלגמרי במקרה וממש לקראת סוף התהליך אחרי ששברתי את הראש יחד עם הוצאת הספרים שלי. היו כמה וכמה שמות לספר והייתה לנו דילמה רצינית סביב העניין. אחרי הכל, שם של ספר הוא דבר מאוד קריטי כמו גם העטיפה שלו. חיפשתי שם שיבהיר, גם למי שלא צופה בריאליטי, שמשהו לא תקין קורה בפנים והתגלגלתי לכל מיני שמות שהזכירו את המשפט הזה עד שבסוף החלטתי ללכת על זה".

אתה צופה בתוכניות ריאליטי?
"ב-ר-ו-ר! צופה גם צופה. אומנם לא באדיקות ובדרך כלל רק בחברת אנשים נוספים כי לבד זה לא כיף. אחרי הכל, כל ההנאה היא להסתכל על הליצנים שבקרקס הטלוויזיוני ולצקצק בלשון למראה התנהגותם. אני רואה האח הגדול, היפה והחנון בעונה הנוכחית והישרדות. שוב, לא עוקב אחרי כל פרק אבל בהחלט בעניינים".

אתה מרגיש יותר שחקן או יותר סופר?
"זאת שאלה שאני נשאל בערך מדי יום. אנשים נורא צריכים תגיות, תוויות וטייטלים. שואלים אותי אם אני יותר עיתונאי או סופר יותר שחקן או יזם וכו'. אני לא יודע. אני יודע שאני בימים אלו בעיקר מרגיש אבא לבת שלי בת השנתיים. מעבר לזה, אני פשוט זורם עם ההצעות, הרעיונות והמצב רוח שלי. כשמשעמם לי בעולם המשחק אני כותב יותר וכשאני עייף מלכתוב אני משחק יותר. בימים אלה אני משתתף בסדרה השועלים שב-yes, מופיע בהצגה "שופרא" בתיאטרון תמונע ובשנה הבאה אמור להשתתף במופע במסגרת פסטיבל ישראל. במקביל התחלתי לעבוד על מחזה יחד עם אמנון ז'קונט. אבל שוב, מה שמוביל אותי בבחירות שלי זה מה שמגרה אותי".

אתה עיתונאי, שחקן, סופר, איש עסקים שהקים את רשת החנויות made in TLV ואבא לשירה, מאיפה הכוח לעבוד כל כך הרבה?
"מהרצון שלי להוציא את החלומות שלי למציאות. אני לא מאמין בלשבת בבית ולחלום חלומות שיום אחד, אולי, כשאהיה בפנסיה אוציא דברים לפועל. למה לעשות עוד עשרים שנה כשאפשר עכשיו?".

אז איך אתה מצליח לעשות את הכל ולהישאר בחיים?
"עניין של ניהול זמן נכון. אני חייב לומר שלמרות שכלפיי חוץ זה נראה כאילו אני עובד מסביב לשעון אני גם מבלה עם חברים, ישן צהריים כל יום ומבלה זמן איכות עם הילדה שלי. זה פשוט עניין של תכנון זמנים נכון ויעיל".בתור עיתונאי, איזו שאלה היית רוצה שאשאל אותך?
"וואו, התקלת אותי. אני רגיל להיות זה ששואל את השאלות. האמת אני מרגיש שם הרבה יותר נוח".

ובכל זאת, מה השאלה שהיית שואל את עצמך?
"הממ.. הממ... אולי 'יובל, מה היעד הסופי שלך? לאן אתה חותר?'.

ומה התשובה?
"להגיש תוכניות ראיונות בטלוויזיה".

להיות יאיר לפיד?
"יאיר לפיד יש רק אחד אבל הכסא שלו בהחלט נותר מיותם. אני עובד בימים אלו על פורמט ראיונות מסוים לטלוויזיה שבסופו של דבר ישלב את היכולת שלי לראיין כמו בעיתונות עם היכולות שלי לעמוד מול מצלמה. גם זה יקרה בסוף".

איך אתה הולך לפרסם את הספר החדש?
"אני מאמין בדרכים יצירתיות ואחרות לפרסם ספר וכבר בשבועות האחרונים העלתי סדרת טיזרים שמציגה את דמויות הספר ובמקביל סרטון פרסומת קצר. חוץ מזה פתחתי דף בפייסבוק שבו יהיו עדכונים וחדשות שקשורות לאירועים השונים סביב הספר והיום אני משיק אתר אינטרנט שיש בו טעימה של שלושה פרקים ראשונים מתוך הספר. חוץ מזה, יש עוד כמה פעילויות אבל זה עוד מוקדם לחשוף הכל".

אילו סופרים הכי השפיעו עליך בילדותך?
"האמת שבתור ילד לא ממש אהבתי לקרוא. כנראה כחלק מהמרד שלי במערכת החינוך התנגדתי לקרוא את כל מה שהמורות היו אונסות אותנו לקרוא. רק בשלב יותר מאוחר בחיים התחלתי לקרוא. אין ספק שמי שהשפיעה עליי הייתה עירית לינור בספריה הראשונים. אהבתי את הכתיבה הצעירה, המודרנית והאגבית שלה ואני מקווה שהיא תשוב לכתוב ספרים בקרוב. חוץ מזה, אני מאוד אוהב את הכתיבה של ירון פריד, אמנון ז'קונט שגם זכיתי לעבוד איתו על הספר הנוכחי ואתגר קרת".

האם הספר החדש עתיד להפוך לתסריט?
"יש בהחלט מחשבות כאלו ויש גם מגעים מאוד ראשוניים לחתימת חוזה לעיבוד תסריט. זה עוד מוקדם מדי לדבר על כך כשהספר רק יוצא לחנויות".

מה שלום יעל וייס?
"האמת ששלומה מצוין! הספר כאן יעל וייס, תל אביב חצה לאחרונה את קו ה-10,000 הקונים, ובתוך שוק ספרים מוצף במאות ספרים טובים, זה נתון מאוד משמח מבחינתי לספר בכורה. יעל קצת זנוחה מאז שהשקעתי בשירה דננברג את מירב הזמן שלי אבל אני בטוח שהיא תתגבר על זה באיזה רומן תל אביבי חדש שבטח תמצא לעצמה".